Zapewne każdy kiedyś się zastanawiał od czego zależy koszt ubezpieczenia OC, AC, NNW, mieszkania, domu i innych. Bardzo często można spotkać się z ogromnymi różnicami w cenach składek podobnych ubezpieczeń w kilku różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenie domu i jego koszty
Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczeniową ochronę swoich domostw. Trudno się dziwić, ceny nieruchomości nieustannie rosną i każdy chce chronić dorobku swojego życia. Przy zakupie ubezpieczenia domu lub mieszkania należy bardzo dobrze przeanalizować swoje potrzeby, oferta rynku ubezpieczeniowego jest bardzo szeroka i dostosowana pod indywidualne potrzeby klienta.
W zależności od tego, jakie usługi ubezpieczeniowe wybierzemy, to taki koszt ubezpieczenia będziemy musieli ponieść. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę przed pożarem, zalaniem, następstwami zjawisk atmosferycznych, kradzieżą, skutkami działań dzikich zwierząt. W zależności od specyfiki naszej nieruchomości musimy wybrać odpowiednie warunki umowy – dla przykładu wielu ubezpieczających mieszkających w pobliżu rzek i terenów górskich decyduje się na ubezpieczenie przed skutkami powodzi. To właśnie lokalizacja posesji jest głównym czynnikiem wpływającym na koszt ubezpieczenia, ale także brane pod uwagę są techniczne aspekty danej nieruchomości – na przykład zamontowane rolety zewnętrzne, rodzaj okien, drzwi antywłamaniowe, ilość zamków w drzwiach.
Koszt ubezpieczenia na życie
Największa wartość to bez wątpienia życie, dlatego ubezpieczyciele prześcigają się w ofertach jego ochrony. Coraz więcej klientów rynku ubezpieczeń decyduje się na zakup ubezpieczenia na życie. Ceny takich ubezpieczeń wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie w zależności od zakresu funkcjonowania. Chronią one życie przed chorobami, często wypadkami, śmiercią, a nawet utratą pracy. Ubezpieczający musi zdecydować się na zakres, który będzie nas interesować – dobry agent ubezpieczeniowy powinien potrafić dostosować ofertę do potrzeb. Czasami firmy ubezpieczeniowe wymagają badań lekarskich przed przystąpieniem danej osoby do ubezpieczenia.
Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia pojazdu?
Koszt ubezpieczenia może być bardzo rozbieżny w zależności od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim na cenę ubezpieczenia wpływa marka i model ubezpieczanego pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą też pod uwagę przebieg auta, pojemność silnika oraz przeznaczenie. Pojazdy o specjalnym wykorzystaniu (np. taksówki, ambulanse, itp.) cechują się dużo wyższym ubezpieczeniem niż normalne osobówki. Ku zdziwieniu wielu ubezpieczających bardzo duży wpływ na koszt, który trzeba ponieść ubezpieczając pojazd, ma wiek osoby ubezpieczającej. Co ciekawe ubezpieczyciele często biorą pod uwagę stan cywilny i fakt posiadania dzieci przez klienta. Wpływ może mieć też dodatkowy kierowca i analogicznie jego wiek.
Jak obniżyć koszt ubezpieczenia pojazdu?
Każdy ma możliwość skorzystania z tańszego ubezpieczenia spełniając szczególne warunki. Przede wszystkim na obniżenie kosztu ubezpieczenia wpływają posiadane zniżki, które z latami bezszkodowej jazdy możemy sobie wypracować. Bonusowe zniżki otrzymują też bardziej doświadczeni stażem kierowcy, ale także starsi wiekiem mogą uzyskać niższe koszty składek ubezpieczenia.
Rodzaje i zakres ochrony w ubezpieczeniach pojazdu.
Na rynku ubezpieczeń pojazdów można wyszczególnić najważniejsze rodzaje ubezpieczeń i ich zakres ochrony. OC – jest to podstawowy typ ubezpieczenia pojazdu wymagany ustawowo. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni poszkodowanego w zdarzeniu i pokrywa koszty wyrządzonej krzywdy. AC (autocasco) – rozszerzenie ubezpieczenia, chroni nasz pojazd w określonym zakresie przed szkodami spowodowanymi przez nas samych. NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jak sama nazwa wskazuje, chroni przed różnymi przykrymi następstwami nieszczęśliwych wypadków, często pokrywa koszty rehabilitacji lub leczenia.